•   Online Randevu

Okul Döneminde Beslenmeye Dikkat

detail-img

Okulların açılmasıyla çocukların beslenme düzenlerinde farklılaşma olacaktır. Her sabah erken kalkılması ve okula yetişebilme telaşıyla özellikle kahvaltı öğünü geçiştirilmektedir. Bu da günün tüm öğünlerinde dengesizlik meydana getirir ve yetişkinlikte oluşabilecek yanlış beslenme alışkanlığına neden olabilir.

Kahvaltı En Önemli Öğün

Günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Akşam öğünün ve sabah kahvaltısı arasında uzun süren açlık dolayısıyla sabah kahvaltısı yapılarak biten enerjinin yeniden alınması gerekir. Uyku sırasında da vücudumuz çalışmaya devam eder. Bu sebeple sabah uyandığımız zaman enerjimizi, düşen kan şekerimizi, dikkatimizi yerine getirmek için mutlaka kahvaltı yapmalıyız. Yapılan birçok araştırmada kahvaltının okul başarısını etkilediği bulunmuştur. Kahvaltı yapan çocuklar yapmayanlara göre okul başarısı daha fazla ve kavrama yeteneği daha gelişmiş olduğu bulunmuştur. Ayrıca kahvaltı yapan çocuklar hastalıklara karşı vücut dirençleri daha dayanıklıdır.

Öğün Düzeni

Çocuklar gelişme çağında oldukları için öğün düzeni ve içeriği çok önemlidir. Öğünlerinde protein, vitamin ve minerallerden zengin besinler bulunmalıdır. Düzensiz ve dengesiz beslenme sonucunda yetişkinlik döneminde birçok sağlık problemiyle karşılaşabilirler. Bu sebeple besinler öğünlere dengeli bir şekilde dağıtılmalıdır. Öğlen ve akşam yemeklerinde 4 temel besin grubunun tüketilmesi gerekir. Çocuklarınızın tabağında süt grubu (yoğurt veya ayran), ekmek grubu (pilav veya makarna veya patates), Sebze grubu ve et grubu (et veya tavuk veya balık) mutlaka bulunmalıdır.

Sağlıklı Ara öğünler

Ara öğünler yeterli ve dengeli beslenmenin olmazsa olmazıdır. Çocukların günlük enerjilerinin yüzde 20’sini ara öğünler karşılar. Bu sebeple sağlıklı ara öğün seçimi çocukların sağlıklı büyümelerine yardımcı olur. Çocuklar genellikle cips, çikolata, bisküvi gibi sağlıksız, yağlı ve vitamin mineral yönünden fakir besinleri tercih etmek isterler. Halbuki bu besinler yerine süt ürünleri ve meyveyi tercih etmelidirler. Bu sebeple ailelere bunları çocuklara sevdirmek için büyük görev düşüyor. Bu besinlerin sunumu çok önemlidir. İşte size farklı sunum alternatifleri..

  • Mevsim meyvelerinden meyve salatası hazırlayabilirsiniz. Sunumunu yaparken birgün fındık, birgün badem birgünse ceviz parçaları ekleyip servis yapabilirsiniz.
  • Sütün içine muzu ekleyip blendırdan geçirip sağlıklı bir ara öğün hazırlayabilirsiniz.
  • Tam buğday ekmeğinden hellim, domates, salatalık ve marul ekleyip sandiviç yapabilirsiniz.
  • Yoğurdun içine meyve doğrayıp, doğal meyveli yoğurt yapabilirsiniz.
  • Kuru meyve, ceviz, fındık, badem hazırlayabilirsiniz.
  • 1 bardak ayranla beraber beyaz peynir, domatesten oluşan kanepeler hazırlayabilirsiniz.
  • Evde yapılan az yağlı zeytinli ve yanında 1 bardak süt verebilirsiniz.