Blog

Mucizevi Yöntemlere Kanmayın

Yaz aylarının yaklaşmasıyla herkes kilo vermek için birçok yöntem deniyor. Herkes mucizevi ve kolay olan bir yöntem arıyor. Fakat sağlıklı ve dengeli beslenerek kilolarınızı yavaş yavaş vermeniz en doğru yöntem. Uzun süre kilo alırken rahat davranıp, sıra kilo vermeye geldiği zaman da sabırsızlandığımız bir gerçek. Diyete başladıktan sonra aldığımız kiloları kısa zaman içinde vermek isteriz. Hatta çoğu insana, ne kadar hızlı kilo verilirse o kadar iyi diyet yapıldığı düşüncesindedir.

Daha Fazla

Organik Meyve: Babutsa

Sindirim sisteminin en iyi dostu olan ‘Babutsa’ en çok sevilen meyveler arasındadır. Kaktüsgiller (Cactaceae) familyasında yer alır. Frenk inciri ve Hint inciri adlarıyla da bilinir. Babutsa, hiçbir hormon ve katkı maddesi olmadan, doğada kendiliğinden yetişmesi nedeniyle tamamen organik bir meyvedir. Faydaları saymakla bitmez. Gelin hep birlikte inceleyelim.

Daha Fazla

Doğru Bilinen Yanlışlar

Son yıllarda beslenmeyle ilgili birçok kirli bilgi vardır. Özellikle internette bir sürü yanlış diyetler, zayıflamaya yardımcı karışımlar vb. gibi bilgiler bulunur. Bu hafta yazımda size doğru bilenen yanlışlardan bahsedeceğim.

Daha Fazla

Domates, Biber Patlıcan

Barış Manço’nun unutulmaz şarkısından esinlendiğimi düşünebilirsiniz. Domates, biber, patlıcan gerçekten unutulmaz güzel bir şarkının adı. Ancak; bu üç sebze, dünya sağlık uzmanlarınca tavsiye edilen ve tüketilmesi gereken 10 sebze arasında yer alıyor. Söz konusu sebzeler lif açısından zengin. C , A, K ve B vitamini içeren, kalp ve kanser hastalıklarına karşı koruyucu özellikleriyle biliniyor ve mutlaka tüketilmelidir. Ülkemizde domates, biber ve patlıcanı yaz aylarında daha sağlıklı ve daha ucuz bir şekilde bulabiliriz. Faydaları tartışılmaz bu üç sebzenin ülkemizde çok uygun fiyatlarla satılması ise, bizlere sunulmuş ayrı bir nimet olsa gerek.

Daha Fazla

Azı Karar Çoğu Zarar

Hemen hergün karşımıza gıdalarla ilgili yeni bir haber çıkıyor. Böylesi bir durumda haklı olarak ne yiyeceğimizi, ne içeceğimizi daha çok konuşmaya başlıyoruz. Geçmiş yıllarda sağlık uzmanlarının ‘Beyaz Et’ tavsiyesi üzerine insanların büyük bir kısmı et tüketiminden uzaklaşmaya başlamıştı. Bazıları tüketimi tamamen kesmiş, bazıları ise tüketim miktarını azaltmaya başlamıştı.

Daha Fazla

Dirençli Kilolar

Birçok insan kilo verme sürecinde dirençli kilolarla mücadele eder. Hatta bazı kişiler dirençli kilo yüzünden moralini bozulup kilo verme sürecini yarıda bırakırlar. Halbuki bu durum normal bir durumdur. Özellikle daha önce kilo alıp vermişseniz veya uzun yıllar aynı kilo da kalmışsanız ve kaldığınız kilo diyetin ortasına denk gelirmişse kilo verme hızınızı yavaşlatabilir.

Daha Fazla

Makarna Yiyerek Kilo Verin

Makarna deyince herkesin aklına kilo aldırıcı bir yemek gelir. Halbuki; doğru pişirildiğinde ve miktarını da doğru ayarladığınızda makarnayı gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Diyet yaparken de makarna yenilebilir.

Daha Fazla

Market Alışverişine Önem Verin

Sağlıklı beslenme market alışverişiyle başlar. Doğru ürünleri tercih ederseniz hem kilonuzu hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz. Market alışverişini genellikle herkes severek yapar. Ancak bilinçli alıveriş yapmak çok önemlidir. Markete aç karnına gitmeniz, gereksiz birçok ürünü almanıza neden olur. Size ilk tavsiyem markete aç karnına gitmeyin ve önceden alışveriş listesi yapın. Alışveriş listesi yapmak, hem doğru çeşitleri hem de doğru miktarları almanızı sağlar.

Daha Fazla

Okul Döneminde Beslenme Dikkat

Okulların açılmasıyla çocukların beslenme düzenlerinde farklılaşma olacaktır. Her sabah erken kalkılması ve okula yetişebilme telaşıyla özellikle kahvaltı öğünü geçiştirilmektedir. Bu da günün tüm öğünlerinde dengesizlik meydana getirir ve yetişkinlikte oluşabilecek yanlış beslenme alışkanlığına neden olabilir.

Daha Fazla

Tatlı Krizini Önlemek Sizin Elinizde

Doğru ve dengeli beslenme sizi tatlı krizinden kurtarır. Düzenli beslenmediğinizde olur olmaz saatlerde acıkırsınız ve kendinizi kontrol edemeyip tatlı krizine girersiniz. Bu durumun oluşmaması tamamen sizin elinizde.. Küçük önlemler alarak tatlı krizinden kurtulabilirsiniz.

Daha Fazla

Birçok derde deva

Ülkemizde yetişen sağlık kaynağı olan zeytinyağı birçok derde devadır. Böyle bir besin Kıbrıs’ta yetiştiği için çok şanslıyız. Kuzey Kıbrıs’ın en önemli tarım ürünlerinden biri de zeytindir. Zeytinyağı, Yunanistan, İtalya, İspanya ve Türkiye gibi ülkelerin en önemli ihraç ürünlerinden biridir. Bu ay zeytin hasadı başlar ve zeytinyağı üretimi olur.

Daha Fazla