Dyt. Zaliha Kiraz

Dyt. Zaliha Kiraz

05.03.1986 yılında Mağusa’da doğan Zaliha Kiraz lisans eğitimini 2008 yılında Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde tamamlamıştır. Eğitim süresince Başkent Üniversite Hastanesi yetişkin beslenmesi, Ankara Dışkapı SSK Hastanesinde çocuk beslenmesi, Aselsan’da kurum beslenmesi ve Güven Hastanesinde elektif stajlarını tamamlamıştır. Bitirme tezi için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde liselerinde eğitim alan kız çocuklarında beden kitle indeksine yeme davranışı ve besin arzulamanın etkisi konulu çalışma yapmıştır.

Kıbrıs Diyetisyenler Birliği üyesi olan diyetisyen Zaliha Kiraz, bugün 2008 yılında kurduğu Light Life Beslenme ve Diyet Merkezi Beslenme ve Diyet Merkezinde, ekip arkadaşları ile beraber kilo verme ve kilo alma, hamilelik ve emziklilik döneminde beslenme, çocukluk ve adölesan (genç) döneminde beslenme, hastalıklarda beslenme, kurum diyetisyenliği, yeme davranış bozukluğunda beslenme ve davranış tedavisi üzerine hizmet vermektedir. Alanı ile ilgili birçok sertifika programlarına, kongre ve konferanslara katılmaktadır. Bireye ve topluma, sağlıklı ve bilinçli beslenme alışkanlıklarını benimsetilmesi, beslenme kalitesinin arttırılması, bireyin ve toplumun sağlığının korunmasını, iyileştirilmesini ve geliştirilmesini sağlamak adına sağlıklı beslenmenin yaşam tarzı olmasını birçok dergi, internet sitelerinde yazılar yazarak, televizyon programlarında konuşmalar gerçekleştirerek vurgulamaktadır.

Kurumsal beslenme alanında Boğaz Endüstri ve Madencilik Ltd. (BEM) şirketine , Mavim Pembem ANAOKUL VE ETÜT MERKEZİNE aylık menü planlayarak sağlıklı beslenme ve alışkanlığı kazanmasına katkıda bulunmaktadır.

Yazar olarak North Cyprus UK gazetesine, Kıbrıs Gazetesine, Mağusa Plus Gazetesine, Express Gazetesine düzenli yazılar yazarak toplumun beslenme alışkanlığı konularında bilinçlenmesine katkıda bulunmaktadır.

Zaliha Kiraz İmza
about-img


Kıbrıs Türk Diyetisyenler Derneği & Başkent Üniversitesi